Konferenssin ohjelma

Konferenssi 8.-9.12.2017

Aikataulu ja ohjelma

AikaPuhujaEsityksen aihe
08:30-09:30Ilmoittautuminen
09:30-10:00Markku KyyrönenThe Reasons for Calling This Symposium Together
10:00-10:45Janne VilkunaKeynote 1: `Don’t touch, but fly, please!´ – Some Museological (Heritological) Thoughts of Aircraft Conservation, Restoration and Reproduction
10:45-11:15Sami JänisFlying Heritage Aircraft Registration, Airworthiness and Operational Requirements. Regulations Before, Now and in the Future
11:15-11:45Hannu MatikkaFistful of Dollars – The Situation for Aid and Government Support for Historical Vehicles in Finland
11:45-12:00Keskustelua
12:00-13:00Lounastauko
13:00-13:30Phil LawtonVintage / Historic Aviation in Finland Past Present and Future. An `Outsider’s View´
13:30-14:00Ari SaarinenFouga Magister Experience
14:00-14:30Bent EsbensenYesterday’s Aircraft vs. Today’s Legislation
14:30-15:00Kahvitauko
15:00-15:30Olli SjöblomIKV-3 Kotka – The Only Finnish Open Class Wooden Glider
15:30-16:00Tor NørstegårdRestoring a Fieseler Fi 156 C-3 Storch
16:00-16:15Keskustelua

Esitykset päättyvät, Päivä 1

Iltajuhla
17:00Bussikuljetus Helsinkiin iltajuhlaan osallistuville, Ilmailumuseo
18:00Lauttakuljetus Suomenlinnaan, Kauppatori, Helsinki
18:2015 minuutin kävely ravintolaan
19:00Illallinen, Café Chapman
Vierailu vanhaan lentokonetehtaan halliin illan aikana
21:3015 minuutin kävely lautalle
22:00Lauttakuljetus Kauppatorille (lautat kulkevat 40 minuutin välein)

Lauantai 9.12.2017

AikaPuhujaEsityksen aihe
09:00-09:30Ilmoittautuminen
09:30-10:15Paolo MianaKeynote 2: Craftlab Way, or How to Bring Extinct Aircraft Back to Life
10:15-11:00Mikael CarlsonRestoration, Building and Operation of WWI Aircraft
11:00-11:30Tony EllonenAn Airworthy DC-3 – Organization, Operations and Maintenance. Case Finland
11:30-12:30Lounastauko
12:30-13:00Phil LawtonObsession – The Story Behind the Restoration of Hawker Hurricane Mk IIB G-BYDL
13:00-13:30Kari KemppiCessna 140 – The Grandfather of all Cessnas
13:30-14:00Kahvitauko
14:00-14:30Jyrki LaukkanenGloster Gauntlet Mk. II – Rebuilding and Flight Operations
14:30-15:00Clive DavidsonPilot Conversion onto Vintage Single Engine Piston Aircraft
15:00-15:15Keskustelua

Esitykset päättyvät, Päivä 2

(Suomen Ilmailumuseo pidättää oikeuden ohjelmanmuutoksiin.)

X